asensin winxp uudestaan, cd asemat kateissa

Discussion in 'Windows -ongelmat' started by juhasetae, Aug 22, 2005.

  1. juhasetae

    juhasetae Member

    Joined:
    Aug 22, 2005
    Messages:
    10
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    11
    niin asensin vanhenpieni koneelle winXP prof ja olen tehnyt näin ennenkin, mutta tälläkertaa ku olin asentanut niin cd asemat ei löytynyt mistään, olen yrittänyt etsiä ajureita, ja tehdä kaikkea mahd mutta se ei vaan auta, voikos joku auttaa / tietääkö joku ongelmaa?
    kone on 1200mgh 765 keskustmuistii, lg gle-8240b cd asema, 24x10x40
     
  2. eduard0

    eduard0 Active member

    Joined:
    Jun 27, 2005
    Messages:
    1,396
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    66
    Asensit tuon Windowsin cd:ltä? Näkeekö BIOS cd-asemia? Entäpä mitä Windowsin laitehallinta (Ohjauspaneeli, Järjestelmä, Laitteisto-välilehti, Laitehallinta) sanoo cd-asemista?
     
  3. pkaksp

    pkaksp Moderator Staff Member

    Joined:
    Jan 10, 2005
    Messages:
    12,231
    Likes Received:
    53
    Trophy Points:
    128
    Oletko koskenut biossin asetuksiin tai kenties koneen sisuksiin? (vaihtanut jumpperointia tai kenties asemien paikkoja?)
     
  4. juhasetae

    juhasetae Member

    Joined:
    Aug 22, 2005
    Messages:
    10
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    11
    eduard0 : winukan laitteisto - välilehti ei tiennyt koko laitteistoa, ja
    asensin sen windows seedeeltä uuden winukan, ja biossis näkyy esim 2 buuttaus mahdollisuus on ceedee, mistään muualta siellä en oo nähnyt et olis mainittu cd levyä.
    plalsp : joo nyppäsin molemmat ceedeet irti, käynnistin windowsin, sammutin ja laitoin paikalleen, ei uusia toimintoja, otan vielä varmuuden vuoksi 1 toimivan cd aseman mukaan porukoilleni ja koitan sillä, et näkyykö. olisko muita ideoita?
     
  5. pkaksp

    pkaksp Moderator Staff Member

    Joined:
    Jan 10, 2005
    Messages:
    12,231
    Likes Received:
    53
    Trophy Points:
    128
    Palauta biossista oletusasetukset. (default settings) Ja laitoithan ne asemat omille paikoilleen kun niitä sieltä irroittelit? Eli ethän ole vaihtanut master/slave paikkoja?
     

Share This Page