Bootti j'rjestys sekaisin!

Discussion in 'Linux -keskustelu' started by frenzyone, Dec 14, 2008.

  1. frenzyone

    frenzyone Regular member

    Joined:
    Dec 22, 2006
    Messages:
    284
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    26
    Dreamlinuksin asennuksen j'lkeen xp ei buuttaa ollenkaan.Siis,kuinka saan linuxin kautta xpn buuttaamaan normaalisti ekana.
    En p''se lainkaan windowsiin,levy kyll' n'kyy linuxissa.Olen live-cdn avulla netiss,apu olisi hyvinkin tarpeellista,kiitos!

    Kirjain ongelmia,kuten huomaatte.
     
  2. juyli

    juyli Active member

    Joined:
    May 13, 2005
    Messages:
    1,861
    Likes Received:
    1
    Trophy Points:
    68
    Käytössä grub vai lilo? Pistäpä tulosteet /etc/lilo.conf tai /boot/grub/grub.conf (tai menu.lst) ja su - -c 'fdisk -l' esiin.
    Näppäimistöongelmaan ratkaisuna on määritellä oikein käytettävä näppäimistö.
    Jos jokin DreamLinux kiinnostaa, kannattaisi myös lukaista ko. jakelun manuaalit edes auttavasti.
     
    Last edited: Dec 14, 2008
  3. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Joined:
    Sep 15, 2006
    Messages:
    6,570
    Likes Received:
    7
    Trophy Points:
    118
    Kannatais kans ehkä toimia kuten distron sivuston Documentation (Dreamlinux 3.0 Installation Tutorial) sivulla on kuvien kera neuvottu asennus.

    Existing one or more Windows operating systems installed and if you choose to install Grub on MBR, Dreamlinux will show them on the new initial
    boot splash screen theme and you will be able to choose which one to boot up.

    The first option, “MBR”, that is marked by default, writes a complete new Grub in your computer, with a nice Dreamlinux themed Grub splashscreen.
    This option correctly detects all the installed systems in your hard disk, including Windows.

    Jos ei toimi ton mukaan, lataus tai poltto cd:stä on viallinen. Tai koko distro on täyttä sontaa. Sivustot ei kauheesti vakuuta: 'Localization (viimeksi muuttanut gw, ajankohta 2008-06-30 07:58:26)' Eikä muuta wiki-tutorialissa aiheesta 'Teaches you how to change your keyboard layout and change the language for your system.'
     
  4. frenzyone

    frenzyone Regular member

    Joined:
    Dec 22, 2006
    Messages:
    284
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    26
    Homma on hanskassa kun asensin dreamlinux:in uudelleen,xp palautui käyttöön,Mutta linux ei ole buutti valikossa.
    Poltettu/poltetut levy on kunnossa(2.2,3.2ja3,5),vika on käyttäjässä kun ei ymmärrä ohjeita :(
    Eli yleensä ohjeissa(niissä monissa)on alle 100:sen levyjä,mulla pienin 160gb.Kun asennus vaiheessa käytän "partition" työkalua,miten se kannattaisi osioida,entäs osioiden type,mount point ja file system.
    Linux on opettelun alla,olen viettänyt viimeviikon linux-foorumeilla ja tutoriaali sivuilla.
    Distroista kun puhutaan,olen alun perin ubuntu käyttäjä,mutta luovuin siitä,koska dreamlinux tukee rautaa&winkkarin ohjelmia paremmin(kokemus/oma mielipide),ja olen tulevaisuudessa testaamassa muitakin linux-julkaisuja.
     

Share This Page