tuo teksti pitäs suomentaa. Kuka osaa?

Discussion in 'Windows -ongelmat' started by Joonas112, Aug 15, 2005.

  1. Joonas112

    Joonas112 Guest

    . For themes with the ".msstyles" file extension: click on the "Appearance" tab then choose your desired theme from the "Windows and buttons" dialog box, then choose which color scheme you prefer from the "color scheme" dialog box (most themes only come with one color, but some come with more) (see screenshot1). Click "apply" then close the display properties dialog box.

    b. For themes with the ".theme" file extension, make sure the open "display properties" window is the "Themes" tab (it's the default window, so you should already be looking right at it.) Choose your theme from the "themes" dialog box (see screenshot2). ".Theme" files often come with icons and wallpaper, but it is not required that you use the icons or wallpaper, so before you click "apply" make sure the wallpaper and icons are the ones you want - for wallpaper click on the "desktop" tab, then choose your wallpaper. For icons, same as the wallpaper, except click on "customize desktop" and then choose your icons (see screenshot3). Once that is accomplished, click "apply" then close the display properties dialog box.

    c. For themes with both the ".msstyles" and ".theme" extensions, use the ".theme" version if you want to use any included icons, wallpaper, etc. Use the ".msstyles" version to use the "visual style" only without using any of the included icons, wallpaper, etc.



    Pyydän sanomaan suomeksi lyhennettynä. Haluan tietää mitä tuo tarkottaa!
     
  2. turska

    turska Regular member

    Joined:
    Oct 20, 2004
    Messages:
    4,040
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    46
  3. Joonas112

    Joonas112 Guest

    ei tuo oo oikein selkeä. pyytäisin jolta englanti edes vähän kääntyy selvittämään tuon suomeksi!!
     
  4. ma-za

    ma-za Regular member

    Joined:
    May 24, 2005
    Messages:
    145
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    26
    a)".msstyles" päätteiset teemat: klikkaa "ulkoasu"-välilehti, valitse haluamasi teema "ikkunat ja painikkeet"-laatikosta, valitse haluamasi väriteema "väriteema"-laatikosta (useimmissa teemoissa on vain yksi väri, mutta joissan enemmän)(katso screenshot1). Klikkaa "hyväksy" ja sulje näytön ominaisuudet.

    b)".theme" päätteiset teemat: näytön ominaisuuksista "teemat"-välilehti. Valitse teemasi "teema"-laatikosta (katso screenshot2)- ".theme"-tiedostoissa on yleensä kuvakkeita ja taustakuvia, muuta niitä ei ole pakko käyttää, joten ennenkuin painat "hyväksy" varmista että taustakuva ja kuvakkeet ovat haluamasi - valitse "työpöytä"-välilehti ja valitse haluamasi taustakuva. Kuvakkeiden valitsemiseksi paina "mukauta työpöytää"-nappia ja valitse haluamasi kuvakkeet (katso screenshot3). Lopuksi paina "hyväksy" ja sulje näytön ominaisuudet.

    c) teemat joissa on sekä ".msstyles" ja ".theme" päätteet, käytä ".theme" versiota jos haluat käyttää mukana tulevia kuvakkeita, taustakuvia, jne. Käytä ".msstyles" versiota jos haluat vain ulkoasun ilman mukana tulevia kuvakkeita, taustakuvia, jne.


    Toivottavasti tää auttaa, ei varmaan oo ihan kaikkien kielioppisääntöjen mukanen.
     
  5. Joonas112

    Joonas112 Guest

    en saanu toimimaan. kun laiton ton xbox teeman (olen kokeillut muitakin teemoja) ni siinä tulee se windows perinteisen näkönen käynnistävalikko! mikä mättää?
     
  6. ma-za

    ma-za Regular member

    Joined:
    May 24, 2005
    Messages:
    145
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    26
  7. djsauron

    djsauron Member

    Joined:
    Oct 2, 2004
    Messages:
    36
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    16
    ÄLKÄÄ::: Helvetissä käyttäkö style xptä... saattaa sekoittaa koko käyttöjärjestelmän. windows käynnistyy ni saat pirun hienon taustakuvan.
    kukas noita ohjelmia ja käynnistä valikkoa enään tarvitseekaan...
     
  8. microbi

    microbi Active member

    Joined:
    Feb 23, 2005
    Messages:
    1,374
    Likes Received:
    1
    Trophy Points:
    68
    ei stylexp:llä kone mene sekaisin..ellei käyttäjä tiedä mitä tekee... StyleXP:n saa toiminaan niin, että se aluksi käynnistyy - laittaa "kaikkea kivaa päälle" (kuvat jne.) ja sen jälkeen SAMMUU => ei vie prosessi tehoja. Sen jälkeen kuin tämä (stylexp POIS, eikä koko ajan päällä) ominaisuus tuli - olen käyttänyt sitä, ennen se vie liikaa muistia imo.
    Toinen "näppärä" softa jota käytän on Inno Logo - helpommin muokattavia logoja kuin stylexp:ssä, eikä tarvitse kuin kerran käynnistää ja logot on siinä - ei ole sen jälkeen päällä ja toimivat "saman aikaisesti".
     

Share This Page