ubuntun asennus ??

Discussion in 'Linux -keskustelu' started by kokare, May 16, 2008.

  1. kokare

    kokare Member

    Joined:
    Jan 2, 2008
    Messages:
    66
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    16
    Miten voi asentaaa ilmais linuxin joka on laDattu netistä, voiko sen vain laittaa levylle ja asentaa siitä koneelle.
    Koneessa on jo win xp mutta se ei oikeen pelitä ja tietääkö kukaan onko cs 1.6 tai cs soursea käännetty linuxille: ??
     
  2. juyli

    juyli Active member

    Joined:
    May 13, 2005
    Messages:
    1,861
    Likes Received:
    1
    Trophy Points:
    68
    Nimenomaan. Asennusohjeet: http://wiki.ubuntu-fi.org/Asentaminen
    Minä en tiedä, mikä on cs. Osa Win-peleistä toimii wine:n avulla, tai gedegan (kaupallinen).
    http://frankscorner.org/ ja jokin linuxgamers kertonee enemmän.

    Lisäys: Counter-Strige: http://www.linux-gamers.net/modules/wiwimod/index.php?page=HOWTO+Steam&back=HOWTO+INDEX+Wine+Games
     
    Last edited: May 16, 2008
  3. koW4Rlock

    koW4Rlock Regular member

    Joined:
    Apr 5, 2007
    Messages:
    353
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    26
    CS:Sourcea ollaan kääntämässä natiivina Linuxlle, mutta ei tietoa koska kääntäminen on walmista. Siihen asti pitää pelata tuolla windowssin rajapinnan lisäävän winen avulla.
    http://www.phoronix.com/vr.php?view=12330

    Ongelmatilanteissa yleensä hyvä apu on Ubuntu suomen wikikirja.

    Jos ei tuosta löydy apua voit etsiä apua afterdawn ja ubuntu suomen foorumeilta tai irc kanavalta.
     
  4. kinqq

    kinqq Member

    Joined:
    Apr 8, 2008
    Messages:
    66
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    16
    saako ubuntua asennettua ilman että on valmiiksi käyttöjärjestelmä? olen polttanut levylle mutta ei ehdota muuta kun BIOS menua. en ole ennemmin yrittänyt asentaa käyttöjärjestelmää joten voi olla ihan jostain perus ongelmista kiinni.


    EDIT: Luultavasti löysin nyt keinon saada se toimimaan

    E2: ei onnistunut ohjeita kaivataan
     
    Last edited: May 19, 2008
  5. lettas

    lettas Moderator Staff Member

    Joined:
    Mar 3, 2003
    Messages:
    4,407
    Likes Received:
    218
    Trophy Points:
    93
    1. Poltitko levylle imagena:
    http://wiki.ubuntu-fi.org/Levykuva

    2. Yleensä f10:iä painamalla saat buuttivalikon mistä valita käynnistettävä media. Biosista (f2, f1, del) voit myös valita buuttijärjestyksen.
     
  6. kinqq

    kinqq Member

    Joined:
    Apr 8, 2008
    Messages:
    66
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    16
    juu koitin tuota levykuvaa ja bios menusta olen vaihtanut boot järjestystä minulla bios käynnistää tuosta F10 nappulasta
     
    Last edited: May 20, 2008
  7. kolmis

    kolmis Regular member

    Joined:
    May 24, 2006
    Messages:
    285
    Likes Received:
    3
    Trophy Points:
    28
    veikkaisin että teit jotain väärin...
    millaiselle medialle yrität ubuntun polttaa? itse suosittelen cd-r koska esim. cd-rw ei tahdo joissakin asemissa pelittää toivotulla tavalla.

    entä onko käynnistysjärjestys tyyliin
    1. CD/DVD
    2. KOVALEVY

    ja eihän sinulla ole "floppy" eli diskettiasemaa ensimmäisenä, sekin voi vaikuttaa. (jos diskettiasemaa ylipäänsä koneessasi on)

    yritithän uusinta versioa (8.04 tai edes 7.10)

    niin ja onhan sinulla järjestelmällesi sopiva versio ubuntusta?
    eli ethän yritä asentaa 64bittistä ubuntua 32bittiseen järjestelmään tai vastaavaa...

    tietenkin polttamasi levykin voi olla mennyt pilalle, kannattaa polttaa pienillä nopeuksilla niin levy toimii varmemmin.
     
  8. kinqq

    kinqq Member

    Joined:
    Apr 8, 2008
    Messages:
    66
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    16
    juu cd-ärrrää käytin ja on bootti järjestys niin että CD-asema on ensimmäisenä ja yritin 8.04 diskettiasemaa koneessani ei edes ole ja minulla on 64bit mutta jossain sanottiin että se ei toimi aivan kunnolla niin olen tuota toista yrittänyt mutta veikkaan ettei koneeni ole ladannut kunnolla istä ennen kuin olen ruvennut polttamaan koitan vielä myöhemmin tänää. 4 levyä jo poltettu...
     
  9. kinqq

    kinqq Member

    Joined:
    Apr 8, 2008
    Messages:
    66
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    16
    juu cd-ärrrää käytin ja on bootti järjestys niin että CD-asema on ensimmäisenä ja yritin 8.04 diskettiasemaa koneessani ei edes ole ja minulla on 64bit mutta jossain sanottiin että se ei toimi aivan kunnolla niin olen tuota toista yrittänyt mutta veikkaan ettei koneeni ole ladannut kunnolla istä ennen kuin olen ruvennut polttamaan koitan vielä myöhemmin tänää. 4 levyä jo poltettu eikä mikään ole toiminut...
     
  10. kinqq

    kinqq Member

    Joined:
    Apr 8, 2008
    Messages:
    66
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    16
    jaha säädin jotain että tuli kahteen kertaan..
     
  11. kinqq

    kinqq Member

    Joined:
    Apr 8, 2008
    Messages:
    66
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    16
    kyse oli tosiaan siitä että olin ruvennut polttamaan liian aikaisin kun kone näytti että se olisi ladannut tiedoston jo. nyt sain sen toimimaan kun annoin yön yli ladata että varmasti olisi tullu ja tulihan se
     

Share This Page